Co sprawdzić przed zakupem projektu budowlanego?

Co sprawdzić przed zakupem projektu budowlanego?

Wyjaśniam, co sprawdzić przed wyborem i zakupem projektu budowlanego. Najczęściej te błędy popełniane są podczas zakupu projektu typowego. ale nie tylko. Zapraszam zatem do zapoznania się z tym wpisem. O projektach typowych pisałem tutaj: “Adaptacja projektu typowego – czym jest i na czym polega“.

O czym pamiętać przed zakupem projektu budowlanego?

Pamiętaj, iż wiele zależy od samej działki. Często zdarza się, iż osoby posiadające działkę, zaczynają poszukiwać swojego wymarzonego domu, co jest błędnym podejściem. Rozpatrzmy już sytuację, iż jesteś w posiadaniu działki. Co następnie powinieneś zrobić, zanim zakupisz projekt? Poniżej przedstawiam prosty schemat.

1. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego 

W tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące tego, w jaki sposób możesz zabudować daną działkę oraz jak ma wyglądać przyszły budynek. Mam na myśli zapisy w planie odnośnie kątów dachu, kolorystyki elewacji i dachu, rodzaju pokrycia, okapów itp. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego to pierwszy dokument, jaki powinieneś załatwić z urzędu architektonicznego, odpowiadającego za dany region, w którym planujesz budowę.

Pamiętaj, że plan miejscowy może znacznie ograniczyć lub też nanieść wiele obostrzeń, co do nowobudowanego obiektu. Jeżeli w danym regionie nie ma planu zagospodarowania, musisz uzyskać warunki zabudowy dla działki.

2. Mapa do celów projektowych 

Czy to w przypadku zakupu projektu gotowego, czy też projektu indywidualnego, dokument jest ten niezbędny do naniesienia, jak ma wyglądać zagospodarowanie nowo zabudowanej działki.

3. Warunki dostaw mediów 

Warunki te uzyskujemy w odpowiedniej jednostce odpowiedzialnej za dane media (prąd, woda). Zobacz wideo o tym, jak podłączyć prąd do działki

4) Badania geologiczne

Badania geologiczne zleca się już z naniesieniem na mapę do celów projektowych przyszłej lokalizacji obiektu. W zależności od skomplikowania obiektu oraz jego położenia, określa się ilość oraz miejsce odwiertów.

Podsumowanie

Powyżej spisałem rzeczy, które tak czy inaczej są potrzebne do opracowania projektu budowlanego, czy też do adaptacji projektu gotowego. Dodatkowo z tych materiałów dowiesz się, jaki projekt spełni założenia planu zagospodarowania przestrzennego, czy też jak zaprojektować nowy budynek.

Pamiętaj, że jeżeli będziesz starał się o projekt indywidualny, najpierw zalecane i tak jest spotkanie z projektantem, aby mógł Cię poprowadzić krok po kroku i ustrzec przed niepotrzebnymi wydatkami oraz doradzić, co i jak załatwić.

Ważne:

Planujesz zakup działki i nie wiesz, co na niej postawić? A może potrzebujesz projektu budowlanego? Zapraszam do kontaktu 🙂

Similar Posts