Koszty budowy ław fundamentowych

Koszty budowy ław fundamentowych można liczyć na kartce papieru, albo znacznie szybciej i precyzyjniej za pomocą naszego kalkulatora. Sprawdź, jak wygodnie używa się tego narzędzia. Wpis z materiałem video.  

W tym artykule: 

W obliczeniach kosztów ław fundamentowych należy uwzględnić wiele czynników. Jeżeli zależy Ci na dokładnym kosztorysie, a nie tylko oszacowaniu objętości betonu, musisz podczas wyliczeń wziąć pod uwagę praktycznie wszystkie parametry ław Twojego domu. Ale nie martw się, bo mamy dla Ciebie dwie dobre wiadomości.

Zanim wylejesz beton, sprawdź koszty budowy ław fundamentowych

Jak szybko obliczyć koszty ław fundamentowych? 

Do wykonania dokładnych obliczeń ilości materiałów budowlanych na ławy fundamentowe, przygotowaliśmy nasz kalkulator. To proste w obsłudze, ale bardzo precyzyjne narzędzie, które wylicza nie tylko objętość betonu, lecz również tonaż stali zbrojeniowej, objętość chudego betonu, a nawet koszty wykonania różnych rodzajów szalunku lub robocizny podczas wykonania wykopów pod fundamenty.

Kalkulator ław fundamentowych – instrukcja

Kalkulator ław fundamentowych to specjalny arkusz Excela z różnymi rodzajami pól. Niektóre z nich są listami rozwijanymi, z których wybierzesz dostępną opcję, a do innych musisz wprowadzić wartości liczbowe. Są także takie pola, których nie możesz edytować, ponieważ to właśnie w nich pojawiają się wyniki obliczeń. Kolorowa legenda z przeznaczeniem poszczególnych komórek dostępna jest na zakładce o nazwie Instrukcja bezpośrednio w Kalkulatorze kosztów ław fundamentowych.

Dla wygody nasz kalkulator wyposażyliśmy w kilka dodatkowych zakładek, które zawierają identyczne zestawy pól do obliczeń. Dzięki temu możesz przeliczyć ławy o dowolnych rozmiar nawet wtedy, gdy w projekcie jest ich kilka. Po prostu dla każdego rodzaju konstrukcji wprowadzasz dane na osobnej karcie arkusza, a na zakładce Razem widzisz podsumowanie wyników z całego arkusza kalkulacyjnego.  

Obliczenia kosztów ław krok po kroku 

Aby policzyć dokładnie, ile będą kosztowały ławy fundamentowe Twojego domu, musisz wprowadzić w pola arkusza odpowiednie wartości liczbowe. Nasz kalkulator umożliwia wykonanie dokładnych obliczeń praktycznie wszystkich materiałów, z których zbudowane będą fundamenty, a nawet kosztów dodatkowych. W tym celu wpisz do komórek następujące wartości:

  • długość wszystkich ław fundamentowych, którą najwygodniej zsumować z projektu budynku,
  • szerokość i wysokość ławy,
  • ilość i średnica prętów głównych, czyli podłużnych,
  • średnica prętów na strzemiona oraz rozstaw strzemion,
  • długość strzemion, którą obliczamy z rysunku przekroju ławy, sumując długości wszystkich boków strzemiona i do wyniku dodając ok. 15 cm na zakładkę, 
  • średnica prętów poprzecznych w przypadku szerokich ław fundamentowych. Jeżeli w projekcie nie występują, z rozwijanej listy wybierz Brak,
  • chudy beton pod ławy. Jeżeli występuje w projekcie, wybierz opcję Tak. Wartość liczona jest automatycznie z założeniem, że chudy beton będzie gruby na 10 cm i o 10 cm z każdej strony szerszy, niż ława,
  • szalunek. Możesz wybrać jedną trzech opcji: brak, pełny, obwodowy z palikami. Jeżeli wybierzesz szalunek pełny, wynikiem obliczeń będzie powierzchnia płyt szalunkowych, konieczna do zabezpieczenia ław z obu stron na ich pełnej wysokości. W przypadku szalunku obwodowego z palikami musisz manualnie zdefiniować szczegóły konstrukcyjnego tego szalunku, a efektem obliczeń również jest powierzchnia szalunku, potrzebnego do wykonania ław. 

Dodatkowe opcje kalkulatora kosztów ław fundamentowych 

Dla większej precyzji obliczeń oraz uniwersalności zastosowań, dodaliśmy do Kalkulatora kosztów ław fundamentowych opcje uzupełniające. Na przykład możesz dodać parametry zbrojenia dodatkowego, które czasem pojawia się na określonej długości w niektórych projektach. 

Możesz również w obliczeniach uwzględnić konieczność zagłębienia lub poszerzenia ław w wybranych miejscach konstrukcji. Dzięki temu wyliczysz objętość, a więc i koszty dodatkowego betonu na potrzeby wykonania poszerzenia fundamentu. Kalkulator ław fundamentowych umożliwia także wyliczenie kosztów wykopów ręcznych. Można także przeliczyć powierzchnię izolacji poziomej, aby wyliczyć jej cenę dla różnych szerokości (pełna szerokość ławy lub dowolna szerokość, która podasz).   

Similar Posts