słupy żelbetowe na budowie

Murowane słupy żelbetowe

Tytuł tego wpisu jest intrygującym skrótem myślowym, ponieważ betonem przecież nie murujemy, lecz go po prostu wylewamy. Okazuje jednak, że wykonanie słupów żelbetowych można bardzo przyspieszyć, stosując murowane element ceramiczne. Dowiedz się więcej na ten temat. 

W tym artykule:

Jednym z trudniejszych w wykonaniu elementów są żelbetowe słupy. Przenoszą one jednak spore obciążenia, dlatego są integralną częścią budynków. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie konstrukcyjne, które znacząco usprawniło wykonanie żelbetowych słupów, dzięki temu obniżenie kosztów budowy domu. Zobacz, jak można zrobić słupy żelbetowe mniejszym nakładem pracy, a więc i taniej. 

Co to jest słup żelbetowy?

Słupy żelbetowe to pionowe elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest przeniesienie sił z wyższych kondygnacji bezpośrednio na podłoże (np. płytę fundamentową) lub niższe kondygnacje. Mówiąc bardziej obrazowo, odciążają ściany budynku. 

Słupy żelbetowe najczęściej wykonuje się na budowie. Co prawda można kupić takie elementy prefabrykowane, ale w budownictwie kubaturowym jest to po prostu nieopłacalne. Pamiętaj, że konstrukcja i parametry słupów są ściśle powiązane z całym projektem budynku. A na dodatek słupy muszą być odpowiednio zbrojone i koniecznie związane zbrojeniem z podstawą. 

Gdzie i po co umieszcza się słupy żelbetowe?

Okazuj się jednak, że słupy żelbetowe skutecznie przenoszą nie tylko siły pionowe, lecz również poziome. Wszystko zależy od miejsca, w którym je umieszczono. Najczęściej słupy żelbetowe wznosi się:

  • mniej więcej w połowie długich ścian nośnych, niepodpartych ścianami działowymi. W tym wypadku słupy żelbetowe przenoszą siły poziome działające na ścianę np. podczas podmuchów wiatru,
  • w narożach ścian zewnętrznych, w których koncentrują się siły przenoszone przez płyty żelbetowe,
  • na zakończeniach ścian nośnych, jako wzmocnienie pod belki stropowe, 
  • w ścianie kolankowej poddasza. Wtedy zadaniem słupów żelbetowych jest przenoszenie siły rozporu konstrukcji dachu.

Co sprawia największy kłopot?

Aby wykonać żelbetowy słup klasycznym sposobem, należy najpierw przygotować odpowiedni szalunek. Jeżeli słup zlokalizowany jest w ścianie, szalować wystarczy z dwóch stron, co jest stosunkowo proste. Problemy pojawiają się w przypadku słupów żelbetowych na zakończeniach ścian czy w narożach ścian kolankowych, ponieważ wtedy szalunek musi wytrzymać obciążenie plastycznym betonem również na krawędziach elementu. 

Ze względu na to, że słupy żelbetowe projektowane są do przenoszenia sporych obciążeń, elementy te należy wykonać z dbałością o szczegóły. Co ważniejsze, nie mogą być one zalewane betonem partiami; muszą stanowić monolityczną konstrukcję, właściwie zazbrojoną i odpowiednio zawibrowaną. Z tych wszystkich powodów właściwe wykonanie słupów żelbetowych zawsze pochłaniało sporo pracy i czasu. Teraz można jednak zrobić te elementy znacznie łatwiej i szybciej, dzięki czemu obniża się koszty budowy domu

Zbrojenie słupów żelbetowych wykonuje się z prętów żebrowanych

Jak usprawnić wykonanie słupa żelbetowego? 

W ofercie producenta ceramicznych elementów budowlanych, firmy Wienerberger, pojawił się pustak Porotherm 25 K P+W. Jest on przystosowany do łączenia z innymi pustakami tego producenta, a jego cechą charakterystyczną jest wewnętrzny kanał o wymiarach 17 na 17 cm. Pustak ten umożliwia wykonanie słupów żelbetowych w bardzo szybki i prosty sposób.

Niezależnie od miejsca, w którym słup ma powstać, wznosimy ścianę pustakami 25 K P+W tak, jak zwykłymi elementami ceramicznymi. Na końcu do kanału wpuszczamy zbrojenie, składające się z prętów pionowych, związanych poprzecznymi strzemionami i całość zalewamy odpowiednio plastycznym betonem. Wibrowanie takiego elementu najlepiej wykonać ręcznie prętem zbrojeniowym. 

Korzyści z zastosowania Porotherm 25 K P+W 

Największą zaletą pustaków Porotherm 25 K P+W jest brak konieczności wykonywania szalunku, który zawsze był kłopotem w narożach i na zakończeniach ścian. Nie trzeba wstrzymywać prac do czasu, aż beton w pustaku zastygnie. Nie ma również konieczności usuwania szalunku. Wszystko to zauważalnie przyspiesza pracę. Te dedykowane elementy ceramiczne umożliwiają wykonanie słupa żelbetowego o wysokości nawet 3 metrów. 

Możesz także wykorzystać pustaki 25 K P+W do wykonania kanałów pod różne instalacje (elektryczną, wodną). W tym przypadku po prostu pozostawisz pusty wewnętrzny kanał. Dzięki temu nie musisz dodatkowo wzmacniać ścian w miejscach, w których projektant przewidział umieszczenie instalacji. Odpada późniejsze bruzdowanie. 

O czym pamiętać należy pamiętać?

Wykorzystując pustaki Porotherm 25 K P+W do wykonania słupów żelbetowych należy jednak pamiętać o dwóch istotnych sprawach. Po pierwsze słup musi być związany z podłożem za pomocą prętów startowych. Wystarczy, że będą one wystawały z płyty na odpowiednią wysokość kotwienia. Nie muszą być natomiast powiązane drutem wiązałkowym z przestrzennym zbrojeniem słupa, które wkładane jest do kanału od góry po wymurowaniu całego elementu. 

Kolejna kwestia dotyczy głównie wykorzystania omawianych pustaków do wykonania słupów żelbetowych w ścianach kolankowych. W tym przypadku elementy te przenoszą nie tylko siły pionowe, lecz również poziome, dlatego należy uwzględnić zmniejszenie rozmiaru słupa z 25 x 25 cm (najczęściej stosowane w projekcie) na 17 x 17 cm i odpowiednio tę zmianę zrekompensować zwiększeniem średnicy zbrojenia lub gęstości słupów żelbetowych. Modyfikację planu budynku najlepiej powierzyć projektantowi, który dobierze parametry konstrukcji tak, aby nadal spełniały one pierwotne wymagania.  

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym video:

Similar Posts