Szybki test kalkulatorów kosztów budowy domu

Sprawdzamy wyniki uzyskane w kalkulatorach kosztów budowy z rzeczywistymi kosztami wykonania fundamentów domu z projektu Rodzina na swoim. Zobacz, czy zakup kalkulatorów się opłaca?

W tym wpisie:

  • Jak sprawdzamy wyniki?
  • Obliczanie kosztów fundamentów 
  • Możliwości innych kalkulatorów 

Dzięki uprzejmości Marcina z kanału Marcin Buduje możemy zweryfikować dokładność naszych kalkulatorów kosztów budowy. Zaprezentujemy również ich obsługę, a po więcej szczegółów odsyłamy do filmu wideo, zamieszczonego pod wpisem. 

Jak sprawdzamy wyniki?

Nasze kalkulatory kosztów budowy obliczają ceny materiałów na poszczególne etapy budowy. W zależności od wersji kalkulatora, można w obliczeniach uwzględnić także cenę robocizny. Ale to wszystko byłoby tylko suchą teorią, gdybyśmy nie mogli porównać wyników z realnymi kosztami budowy. 

W tym momencie pojawia się Marcin z kanału Marcin Buduje, który w swoim cyklu o budowie domu z projektu Rodzina na swoim w każdym odcinku podaje autentyczne koszty wykonania omawianego etapu budowy. Dom, który buduje Marcin, to budynek o powierzchni do 100 m2, czyli taki, w który doskonale nadaje się na przykład reprezentatywny

Kalkulatory kosztów budowy
Sprawdź możliwości innych kalkulatorów kosztów budowy

Obliczanie kosztów fundamentów 

Do testów kalkulatorów kosztów budowy wykorzystamy dwa z nich:

kalkulator ław fundamentowych,

kalkulator ścian fundamentowych

Pierwszą czynnością, która należy wykonać, jest dokładne obliczenie całkowitej długości fundamentów. Wszystkie parametry odczytujemy bezpośrednio z projektu budynku. W naszym przykładzie ławy fundamentowe mają taką samą szerokość i wysokość, a ich łączna długość wynosi 98,4 m. Dodatkowo w projekcie Marcina przewidziano stopę pod komin o wymiarach 76 x 82 cm. Tymi danymi uzupełniamy poszczególne komórki kalkulatora ław fundamentowych, a następnie kalkulatora ścian fundamentowych. 

 

Porównanie wyników:

koszt budowy ław i ścian fundamentowych obliczony w kalkulatorach - 11 800 zł
realny koszt budowy tych etapów, podany przez Marcina - ok 13 000 zł

Możliwości innych kalkulatorów 

Pamiętaj, że kalkulatory uwzględniają koszty materiałów, a tylko opcjonalnie także koszty robocizny. Ponadto do wyników nie dodają kosztów drobiazgów taki, jak np. wkręty, gwoździe itp. Dlatego w praktyce zawsze należy przyjąć rezerwę w wysokości ok. 10% wyników kalkulatorów. Na zaprezentowanym przez nas przykładzie doskonale widać, że dokładność kalkulatorów kosztów budowy mieści się właśnie w tym zakresie. 

Co jeszcze można obliczyć na naszych kalkulatorach? Praktycznie cały stan surowy budynku. Sprawdź stronę możliwości kalkulatorów, aby dowiedzieć się więcej. Natomiast w dziale tutoriale publikujemy filmy instruktażowe z praktycznego wykorzystania naszych kalkulatorów budowy. 

Zobacz również video z testu opisanego w tym poście: 

Similar Posts