Kalkulatory kosztów budowy domu
Myślisz: koszty budowy domu – kalkulator, mówisz: to skomplikowane i drogie rozwiązanie. I dwukrotnie się mylisz, bo nasze kalkulatory kosztów budowy domu są proste w obsłudze, a ich cena ostatnio jest wyjątkowo atrakcyjna. Dowiedz się więcej na ten temat.
W tym artykule:
- Koszty budowy – skąd się biorą?
- Koszty budowy domu – kalkulator
- Kalkulator ław fundamentowych
- Ściany fundamentowe – kalkulator
- Zasyp fundamentów – obliczanie kosztów
- Kalkulator płyt fundamentowych
- Schody żelbetowe – kalkulator
- Koszty płyty żelbetowej
- Do obliczania więźby dachowej
- Kalkulator ścian
- Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?
Galopująca inflacja nie pozostawia złudzeń, że koszty budowy domu w 2022 roku nie będą niższe. Ceny artykułów budowlanych wciąż idą w górę, a wraz z nimi wzrastają koszty robocizny. Budżety inwestorów topnieją więc w zatrważającym tempie. Czy można to jakoś opanować? Owszem, podejmując decyzje na podstawie kalkulacji, a nie przypuszczeń. Poznaj możliwości kalkulatorów kosztów budowy.
Koszty budowy – skąd się biorą?
Najpierw jednak zastanówmy się, skąd biorą się koszty budowy domu? Odpowiedź niby prosta, bo przecież każdy wie, że zależą one przede wszystkim od ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. No chyba, że budujemy systemem gospodarczym. Wtedy w zależności od naszych możliwości, możemy koszty robocizny zredukować nawet do zera.
Jednak niewielu inwestorów zwraca uwagę na fakt, że koszty budowy domu zależą także od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. W obecnej sytuacji na rynku już często zmiana materiałów budowlanych generuje spore oszczędności. Ale jak sprawdzić, które rozwiązania okażą się najtańsze?
Koszty budowy domu – kalkulator
Kalkulatory kosztów budowy domu umożliwiają porównanie wydatków, które trzeba przeznaczyć na realizacje poszczególnych etapów inwestycji. Co ważne, nasze kalkulatory zbudowane są w oparciu o arkusze kalkulacyjne, które użytkownik otrzymuje na własność. Dzięki temu może używać ich praktycznie na dowolnym urządzeniu i bez żadnych ograniczeń. Można więc dowolnie sprawdzać, jak zmiana np. grubości płyty fundamentowej wpłynie na ostateczne koszty jej wykonania.
Wciąż rozwijamy bazę naszych kalkulatorów. Docelowo za ich pomocą możliwe stanie się oszacowanie kosztów każdego etapu budowy. Sprawdziliśmy również poprawność uzyskiwanych przez nich wyników. Na podstawie tych testów można przyjąć margines błędu o szerokości tylko 10%. Rozbieżności wynikają głównie z tego, że nasze obliczenia nie uwzględniają kosztów dodatkowych zakupów np. gwoździ czy wkrętów do budowy szalunku itp.
Kalkulator ław fundamentowych
Do obliczania kosztów ław fundamentowych służy dedykowany arkusz kalkulacyjny Excela. Wyniki uzyskiwane są na podstawie wymiarów ław, które najlepiej odczytać bezpośrednio z projektu budynku. Trzeba będzie podać także szczegóły konstrukcyjne zbrojenia. Możemy wybrać jedną z trzech opcji szalunku oraz uwzględnić w obliczeniach miejscowe poszerzenia ław np. pod wykonanie komina. Zobacz wideo z obsługi Kalkulatora ław fundamentowych:
Ściany fundamentowe – kalkulator
Poprzedni arkusz Excela najwygodniej używać w połączeniu z Kalkulatorem kosztów ścian fundamentowych, co pozwoli oszacować całkowite koszty fundamentów pod nasz budynek. Dzięki temu narzędziu wyliczysz, co jest tańsze: ściana fundamentowa wylewana czy z bloczków? W osobnym wpisie wyjaśniamy, jak za pomocą tego arkusza oszacować koszty ścian fundamentowych.
Zasyp fundamentów – obliczanie kosztów
Uzupełnieniem powyższych narzędzi, jest Kalkulator kosztów zasypu fundamentów. Można go zastosować także wtedy, gdy używamy kruszywa o różnych frakcjach. Sprawdzi się również w obliczeniach kosztów zasypu na różnych głębokościach i dużych powierzchniach.
Kalkulator płyt fundamentowych
Już na etapie wyboru projektu budynku możesz porównać koszty najpopularniejszych rozwiązań. Za pomocą Kalkulatora płyt fundamentowych poprawnie oszacujesz koszty nawet w przypadku skomplikowanych projektów. W ten sposób będziesz mógł określić czy wykonanie ław i ścian fundamentowych rzeczywiście będzie tańsze, niż płyta fundamentowa już w odniesieniu do konkretnego projektu domu.
Schody żelbetowe – kalkulator
Ten arkusz umożliwi Ci obliczenie kosztów schodów żelbetowych z uwzględnieniem:
- projektu schodów płytowych, jedno- lub wielobiegowych ze spocznikami prostymi,
- ilości betonu,
- parametru i ilości stali zbrojeniowej,
- szalunku,
- wykonania fundamentu pod schody,
- kilku różnych biegów schodów.
Dodatkowo nasz kalkulator sumuje koszty ze wszystkich dodanych biegów schodów.
Koszty płyty żelbetowej
Kalkulator kosztów płyty żelbetowej specjalnie rozbudowaliśmy tak, aby można było policzyć w nim równocześnie aż pięć płyt o różnych parametrach. Arkusz sumuje wyniki i umożliwia również podgląd szczegółowych obliczeń. Dodatkowo uwzględnić można otwory w płycie czy konieczność dozbrojenia wybranych fragmentów płyty. Warto wykorzystać to narzędzie również wtedy, gdy planujesz zmienić średnicę prętów zbrojeniowych, aby przekonać się czy w ten sposób rzeczywiście zmniejszyć koszty budowy domu?
Do obliczania więźby dachowej
Kalkulator więźby dachowej pozwala natomiast dosłownie w 5 minut obliczyć, ile drewna potrzeba na dach. Obsługa tego arkusza jest łatwa i sprowadza się do wpisania w odpowiednie pola wartości z projektu budynku. Ale dzięki przeglądowi szczegółów obliczeń dostarcza informacji o kosztach podstawowych elementów konstrukcji, czyli murłat, krokwi, kleszczy, jętek czy płatew. Możesz również w obliczeniach uwzględnić konieczność wykonania krokwi narożnych czy koszowych i oszacować koszty tych elementów.
Kalkulator ścian
Na etapie wyboru projektu warto sięgnąć również po kalkulator kosztów ścian, aby za jego pomocą uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zbudować ściany jedno-, czy dwuwarstwowe? W arkuszu szybko wyliczysz ilość potrzebnych materiałów budowlanych do wymurowania nie tylko ściany o regularnym kształcie prostokąta czy kwadratu. Z łatwością policzysz także ściany trójkątne. Dodatkowo nasz kalkulator uwzględnia otwory okienne i drzwiowe. Umożliwia wprowadzenie poprawki również na otwory o innym kształcie, np. koła.
Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?
Oczywiście podczas budowy domu najwięcej można zaoszczędzić na kosztach materiałów oraz robocizny. Ale wybierając korzystniejsze rozwiązania konstrukcyjne, zyskać można już na etapie wykonywania czy kupna gotowego projektu. Najkorzystniej wychodzi natomiast zakup całego pakietu kalkulatorów, chociaż możesz także dokupywać poszczególne arkusze w miarę postępu prac na budowie.
Na zakończenie chcemy zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedno wykorzystanie naszych kalkulatorów. Dzięki nim sprawdzisz każdą wycenę i kosztorys prac. W ten sposób możesz wskazać przyszłemu wykonawcy błędy, które popełnił albo negocjować cenę. Pomyśl, czy naprawdę stać Cię na to, aby budować dom bez dokładnego oszacowania kosztów tej inwestycji?